Atrakcje turystyczne Roztocza

Latem stanowimy świetną bazę wypadowa na wycieczki piesze i rowerowe, a nasze położenie w sąsiedztwie lasów zapewni Państwu regenerujący odpoczynek.

Zimą zapraszamy na kuligi, ogniska z kociołkiem oraz sportową zabawę na stoku w Chrzanowie. 

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka miejscowości i atrakcji turystycznych znajdujących się w niedalekiej odległości od Naszej Kosówki.

 

Frampol

Odległość: 0km

Zalew we Frampolu

Zalew we Frampolu

Znajduje się 200m od Kosówki! To strzeżone kąpielisko, czysta woda, plaża długości 200 metrów i bezpłatnie udostępniany sprzęt wodny oraz zewnętrzna siłownia i ścieżki spacerowe oraz szlaki rowerowe. Na zbiorniku jest także specjalnie wyznaczone miejsce dla wędkarzy.

Janów Lubelski

Odległość: 20km

ZoomNatury Janów Lubelski

Zoom Natury

Park rekreacyjny o powierzchni ponad 10ha zlokalizowany nad Zalewem Janowskim. Zoom Natury powstał dla ludzi ciekawych świata, tych małych i tych dużych. Jest to idealne miejsce dla rodziców, którzy chcą ze swoimi dziećmi mądrze spędzić swój wolny czas. Tutaj może się spotykać grupa przyjaciół i przeżyć niezapomniane chwile oraz poznać ciekawych ludzi. W parku Zoom Natury znajdują się m.in. park linowy, zoom exitroom (escape room), laboratoria wiedzy, trasy piesze i rowerowe z fontannami i siłowniami na powietrzu. 


Lasy Janowskie

Dla miłośników natury polecamy piesze wędrówki po Lesie Janowskim. Wśród lasów przeważają bory sosnowe, z charakterystycznym dla tego terenu ekotypem sosny solskiej. Jednak nie tylko sosna solska stanowi o specyfice Lasów Janowskich. Odnaleźć można także liczne, wyspowo rozmieszczone, fragmenty borów jodłowych i lasów mieszanych. Oprócz pięknych i zróżnicowanych lasów krajobraz urozmaicają wyniesienia wydmowe, a także bagna, torfowiska i doliny puszczańskich rzek. Największe rzeki to Bukowa, Biała i Łukawica. Trzeba jeszcze wspomnieć o dużych kompleksach stawów, zajmujących w sumie ok. 2000 ha. Są one wprawdzie tworem sztucznym, jednakże niezwykle malowniczym. W środku Lasów Janowskich znajduje się Porytowe Wzgórze -miejsca jednej z największych bitew partyzanckich okresu II wojny światowej. Po wojnie na Porytowym Wzgórzu utworzono cmentarz partyzancki, odsłonięto także pomnik dłuta Bronisława Chromego.

Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej

Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej

Na przedmieściach Janowa Lubelskiego, obok siedziby Nadleśnictwa, znajduje się skansen leśnej kolejki wąskotorowej. Wstęp do taboru jest bezpłatny i można go zobaczyć każdego dnia. Kolejkę zbudowano dla wywozu dużych ilości drewna na potrzeby gospodarki niemieckiej. Jej trasa wiodła z Lipy do Bukowej, a swego czasu nawet do Biłgoraja.

Szczebrzeszyn i okoliczne wsie

Odległość: 15-28km

Hodowla Alpak- Alpaki Roztocze

Wizyta w hodowli ucieszy każde dziecko! Alpaki to niezwykle wdzięczne i przyjazne zwięrzęta uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Hodowle można odwiedzić po wcześniejszym umówieniu spotkania. Wizyta trwa ok. pół godziny. Oprócz odwiedzin Alpaki Roztocze zajmują się również produkcją kołder z wełny alpak! 


Adres: Zaburze 37 22-463 Radecznica

Wąwozy lessowe w Szczebrzeszynie

Wąwozy lessowe

Najbardziej rozległy system wąwozów Roztoczu Zachodnim znajdujący się pomiędzy Zwierzyńcem a Szczebrzeszynem (tzw. Piekiełko). Wśród szlaków wyróżnia się niebieska ścieżka dydaktyczna Wąwóz lessowy w okolicy Szczebrzeszyna. Można tu dojść pieszo z centrum Szczebrzeszyna znakowanymi pieszymi szlakami turystycznymi: czerwonym szlakiem Partyzanckim i czarną trasą nordic walking. To szosa malowniczo poprowadzona wśród wzgórz. Można też przejechać ten odcinek samochodem (to aż 2,5 km w jedną stronę). Autor fotografii i treści: Artur Pawłowski

Zagroda edukacyjna Ulik

Pasieka Ulik

"ULIK" - PASIEKA i Pszczelarska Zagroda Edukacyjna na Roztoczu. W Uliku znajdzie m.in: skansen zabytkowych uli, muzeum pszczelarstwa, sala szkolna PRL, degustacja miodów, oszklony ul z żywymi pszczołami, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna oraz inne ciekawostki o tematyce pszczelarskiej, rękodzieło i upominki miodowe. Miłośnicy miodu- koniecznie spróbujcie miodu fasolowego- tradycyjnego produktu regionalnego!

Adres: Mokrelipie 85 Radecznica, Szczebrzeszyn 22-463

Zwierzyniec

Odległość: 28km

Roztoczański Park Narodowy

Park obejmuje wspaniałe zielone obszary będące oazą ciszy i spokoju. Spotkać tu można około 700 gatunków roślin i aż 19 zespołów leśnych, w których występuje około 400 drzew pomnikowych. Dla turystów pieszych przygotowano aż 9 ścieżek poznawczych, m.in. czarna Ścieżka do stawów Echo czy zielona Ścieżka na Bukową Górę oraz kilka szlaków turystycznych - Centralny Szlak Roztocza pieszy (niebieski), Centralny Szlak Roztocza rowerowy (czerwony), Szlak krawędziowy (czerwony), Szlak partyzancki (czerwony), Szlak roztoczański (żółty) i Szlak im. A. Wachniewskiej (zielony, obwodnica RPN). Można też zorganizować przejażdżkę zaprzęgiem konnym z tutejszej hodowli konika polskiego. Przez teren Parku można też przejechać samochodem, ale z pewnością ciekawiej będzie kajakiem szlakiem po rzece Wieprz.

Browar Zwierzyniec

Idealne miejsce dla piwoszy! Zabytkowy browar z początku XIX wieku, aktualnie dzierżawiony przez Perła- Browary Lubelskie. Zwiedzanie Browaru odbywa się od początku maja do końca września. Wejście do Browaru Zwierzyniec jest odpłatne za pośrednictwem cegiełek (do nabycia u przewodnika).Zwiedzanie Browaru odbywa się wyłącznie w obecności Przewodnika Browaru. Oprócz zwiedzania, w Browarze Zwierzyniec znajdziecie pijalnię piwa, kino plenerowe oraz wypożyczalnię rowerów- więcej informacji na ten temat na stronie Browaru.

Kościół na wyspie Zwierzyniec

Kościół na Wyspie

Kościół Św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu zwany Kościołem na Wodzie to niezwykle efektowna, barokowa świątynia, stojąca na wyspie stawu kościelnego. Do świątyni można dotrzeć przechodząc przez romantyczny most.

Guciów

Odległość: 40 km

Zagroda Guciów

Zagroda Guciów

Zagroda Guciów to skansen, agroturystyka, restauracja, warsztaty- warto się tu wybrać aby poznać samki i tradycje roztocza.Zagroda prowadzi również sprzedaż pamiątek oraz zapewnia atrakcje tj. pokaz pieczenia chleba z degustacją, samodzielny wyrób masła z degustacją, pieczenie podpłomyków z degustacją itp.